W przypadku farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych, podstawowym i najważniejszym parametrem jest moc czynna, która może być przez nie wygenerowana. Jednakże nie bez znaczenia pozostają kwestie zapewnienia prawidłowej wartości mocy biernej – zarówno do kompensacji mocy biernej pojemnościowej kabli w trakcie przestoju farmy, jak i w celu spełnienia warunków kodeksu sieciowego NC RfG w zakresie zapewnienia regulacyjności mocy biernej.
W tym celu stosowane są układy pasywne (dławiki kompensacyjne oraz baterie kondensatorów) lub zyskujące coraz większą popularność układy aktywne STATCOM/SVG do kompensacji centralnej.
Układy kompensacyjne pozwalają na ograniczenie (w przypadku układów pasywnych) lub uniknięcie (w przypadku układów aktywnych), w zależności od rodzaju farmy:
- konieczności zastosowania osobnych układów STATCOM w gondolach turbin wiatrowych do kompensacji mocy biernej pojemnościowej linii kablowych przy braku pracy turbin,
- konieczności zaniżania mocy maksymalnej w przypadku farm fotowoltaicznych.
Należy podkreślić, że o ile układy pasywne średniego napięcia są urządzeniami o określonej mocy, załączanymi zero-jedynkowo, a próby stworzenia systemów o regulowanej mocy wiąże się z poważnymi wydatkami finansowymi – to układy aktywne umożliwiają regulację mocy w sposób bezstopniowy.
Dodatkowo – zastosowanie układów aktywnych eliminuje zakłócenia związane z zakłóceniami towarzyszącymi operacjom łączeniowym układów pasywnych. Te z kolei, szczególnie w przypadku dławików kompensacyjnych, są znaczące i mogą prowadzić do uszkodzenia układów elektronicznych czy energoelektronicznych, o aparaturze łączeniowej nie wspominając.